Τετάρτη 5 Νοεμβρίου 2008

Υποταγή στην ΑΝΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνεχίζει να εκπλήσσει η Ανόρθωση που ήρθε ισόπαλη 3-3 με την Ίντερ και αφού είχε βρεθεί δυο φορές πίσω στο σκορ και είχε γυρίσει το ματς από 2-1 σε 3-2.Μεγάλη νίκη για την Ρόμα η οποία επικράτησε 3-1 της Τσέλσι. Με γκολ-πέναλτι του Στίβεν Τζέραρντ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμορφώθηκε το 1-1 ανάμεσα σε Λίβερπουλ και Ατλέτικο στο Άνφιλντ. Προκρίθηκαν Μπαρτσελόνα και Σπόρτινγκ.

Α’ Όμιλος

Τεράστιας βαθμολογικής, αλλά και ψυχολογικής σημασίας νίκη πέτυχε η Ρόμα, η οποία επικράτησε της Τσέλσι 3-1 στο Ολίμπικο. Μεγάλος πρωταγωνιστής των «τζιαλορόσι» ο Βούτσινιτς, ο οποίος σκόραρε δυο φορές (48’, 58’). Στο κόλπο της πρόκρισης στην επόμενη φάση και η Μπορντό μετά την εκτός έδρας νίκη της με 2-1 επί της Κλουζ.

Τα αποτελέσματα

Κλουζ-Μπορντό 1-2 (9' Ντάνι/7' Γκουργκουφ, 38' Βεντελ) Ρόμα-Τσέλσι 3-1 (34' Πανούτσι, 48'58' Βούτσινιτς/75' Τέρι)

Β’Όμιλος

Ο Παναθηναϊκός είναι εδώ! Οι «πράσινοι» πραγματοποιώντας μεγαλειώδη εμφάνιση στην Γερμανία επικράτησαν της Βέρντερ 3-0 και παραμένουν ζωντανοί στην υπόθεση πρόκριση στην επόμενη φάση. Μόνο τυχαία δεν είναι η μέχρι στιγμής πορεία της Ανόρθωσης. Οι Κύπριοι απέδειξαν και κόντρα στην Ίντερ ότι διαθέτουν πολύ καλή ομάδα, μια και ήρθαν ισόπαλοι 3-3 με τους "νερατζούρι" και συνεχίζουν να διεκδικούν με αξιώσεις την δεύτερη θέση του ομίλου.

Βέρντερ Βρέμης-Παναθηναϊκός 0-3 (58’ Μάντζιος, 70’ Καραγκούνης, 83’ Τζιόλης) Ανόρθωση-Ίντερ 3-3 (31’ Μπαρντον, 45’ Παναγή, 50’ Φρούσος/13 Μπαλοτέλι, 44’ Ματεράτσι, 80’ Κρουζ)

Γ’ Όμιλος

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ εξασφάλισαν Μπαρτσελόνα και Σπόρτινγκ Λισαβόνας. Οι «μπλαουγκράνα» ήρθαν ισόπαλοι 1-1 με την Βασιλεία στο Καμπ Νου, ενώ η Σπόρτινγκ με γκολ του Ντερλέι στο 73’ έκαμψε με 1-0 την αντίσταση της Σαχτάρ. Πλέον το ενδιαφέρον στον Γ’ όμιλο στρέφεται όσο στην κατάκτηση της πρώτης θέσης, όσο και σε αυτή της τρίτης.

Σπόρτινγκ Λισαβόνας- Σαχτάρ Ντόνετσκ 1-0 (73’ Ντερλέι) Μπαρτσελόνα-Βασιλεία 1-1 (62’ Μέσι/82’ Ντερντιγιοκ)