Κυριακή 2 Νοεμβρίου 2008

Παλικαρίσια αποδραση απο τη Νέα Σμύρνη

Ο Παναθηναίκος το βράδυ του σαββάτου έδειξε με την απόδοση και το παλικαρίσιο διπλό που πέτυχε στην έδρα του Πανιωνίου ότι μπορεί να κατακτήσει το πρωτάθλημα.Οι πράσινοι ήλεγχαν τον αγώνα σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, όπου και προηγήθηκαν με ένα πολύ όμορφο γκολ του βραζιλιάνου Γκάμπριελ με σουτ στο 22.Το τριφίλλι έχασε και άλλες ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμα του ,όμως δεν τα κατάφερε και έτσι το ημίχρονο έληξε με σκορ 0-1.Στο δεύτερο μέρος ο Πανιώνιος μπήκε δυνατά και έχασε καποιες ευκαιρίες με τον Χούτο και τον Εστογιανόφ,όμως οι πράσινοι κράτησαν το προβαδισμά τους.Στο 65 ο διαιτητής Ζωγράφος απέβαλλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Μουν του Παναθηναικού και το παιχνίδι πραγματικά πήρε φωτιά μιας και με το φάουλ που κέρδισαν οι νεοσμυρνιώτες ισοφάρισαν με τον Κουμορτζή.Η ομάδα του Τεν Κατε όμως δεν το έβαλε κάτω και με ένα τρομέρο γκολ από τον αρχηγό της τον Γιάννη Γκούμα στο 84 έκανε το 1-2 και απέδρασε απο την έδρα του Πανιωνίου με αναπτερομένες τις ελπιδες τους για πρωτάθλημα.Ο Πανιώνιος προσπάθησε με το μεγάλο του αστέρι,τον Αλβάρο Ρέκομπα στη συνέχεια όμως ο Παναθηναικός κράτησε τη σπουδαία εκτος έδρας νίκη.10000 φίλοι του Πανιωνίου βρέθηκαν στο γήπεδο και ενίσχυσαν την προσπάθεια των παικτών, ενώ στο τελος χειροκρότησαν και τις δύο ομάδες για το θέαμα και την προσπάθεια που κατέβαλλαν.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Έβαλντ Λίνεν): Κρέσιτς, Λάνγκαμπ, Κοντοές, Μανιάτης (87' Μπάρκογλου), Κουτσόπουλος, Ρεκόμπα, Μάκος, Κουμόρτζι, Εστογιάνοφ, Άντερσον, Χούτος (64' Σκούφαλης) ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χενκ Τεν Κάτε): Γκαλίνοβιτς, Μουν, Βύντρα, Σαριέγκι, Νίλσον, Σιμάο, Ζιλμπέρτο, Καραγκούνης (74' Γκούμας), Γκάμπριελ (87' Μάτος), Νίνης (69' Σιόντης), Μάντζιος