Κυριακή 23 Νοεμβρίου 2008

ΚΑΛΩΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ,ΚΑΛΩΣ ΤΑ 0-3...................................

Σπουδαίο διπλό που συνοδεύτηκε απο εξαιρεική απόδοση έκανε ο Ολυμπιακός στη Θεσσαλονίκη επικρατώντας του Ηρακλή με σκόρ 0-3.Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε παρουσιάστηκε σοβαρή σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και με μία αρχοντική εμφάνιση πέρασε σαν σήφουνας από το Καυτατζόγλειο με τη νίκη.Οι ερυθρόλευκοι είχαν τα ηνία του ματς από την αρχή και δημιουργούσαν ευκαιρίες για γκολ σε κάθε τους επίσκεψη στην εστία του αντιπάλου τους.Ο Ηρακλής δημιούργησε και έχασε την πρώτη ευκαιρία του αγώνα όταν έπειτα από σουτ του Κωνσταντίνου η μπάλα χτύπησε στο δεξύ κάθετο δοκάρι του Νικοπολίδη.Ο Ολυμπίακος ισοφάρισε τα δοκάρια όταν μετά από κόρνερ του Τζορτζεβιτς ο Ντουντού με σουτ τράνταξε το δοκάρι του Κοβαλεφσκί.Το σκόρ άνοιξε απο τον αρχηγό και ηγέτη της ομάδας του Πειραιά, τον Τζόρτζεβιτς ο οποίος με ένα εξαιρετικό εναέριο βολέ έκανε το 0-1 στο 34.Τέσσερα λεπτά αργότερα ο κορυφαίος παίκτης του Ολυμπιακού στον χθεσινό αγώνα, Φερνάντο Μπελούτσι με αριστερο σουτ στην κίνηση έγραψε το 0-2 και τέλειωσε πρόωρα το παιχνίδι.Η συνεχής πίεση των ερυθρολεύκων σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου δεν άφηναν περιθώρια στον Ηρακλή να επιτεθεί με αξιώσεις. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Πατσατζόγλου χτύπισε άθελα του τον Κατσαμπή και δέχθηκε δίκαια την κόκκινη,αφήνοντας την όμαδα του με παικτη λιγότερο για ένα ολόκληρο ημίχρονο.Ο παικτης του Ηρακλή αποχώρησε από το γήπεδο λόγω τραυματισμού.Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός οπισθοχώρισε ,αλλά ο Ηρακλής δεν βρήκε τους χώρους για να δημιουργήσει κλασσίκες ευκαιρίες για γκόλ.Αντίθετα ,ο Ντούντου με ένα θεαματικότατο σουτ 25 μέτρα έξω από την περιοχή πέτυχε το ομορφότερο γκολ της αγωνιστικής και έγραψε το τελικό 0-3.Οι 2000 οπαδοί του Ολυμπιακού που βρέθηκαν στο Καυτατζόγλειο δεν σταμάτησαν να ενισχύουν την ομάδα τους και παρα το τσουχτέρο κρύο έφυγαν ενθουσιασμένοι από το γήπεδο χάριν του θεάματος ,που τους προσέφερε η ομάδα τους.Οι ερύθρόλευκοι με τη νίκη τους αυτή διατηρήθηκαν στην κόρυφη της βαθμολογίας, διατηρώντας τη διαφορά 7 βαθμών από τον Παναθηναικό και όλα δείχνουν πως για άλλη μια χρονιά θα είναι η ομάδα που θα πανηγυρίσει στο τέλος του πρωταθλήματος.......
Οι συνθέσεις:
Ηρακλής: Kοβαλέφσκι, Μπούρμπος, Περπερίδης, Κατσαμπής (46` λ.τρ. Μάρτος), Παπαζαχαρίας, Φούφουλας, Ντιέ, Κονέ (58` Επστάιν), Μαρκές, Παπαστεργιανός (80` Γιάντσης), Κωνσταντίνου.
Ολυμπιακός: Νικοπολίδης, Πατσατζόγλου, Ντομί, Γκαλέτι (84` Οσκαρ), Ντιόγκο (80` Κοβάτσεβιτς), Τζόρτζεβιτς, Αντζας, Ντουντού, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Μπελούτσι (69` Μενδρινός), Πάντος.